Monday, March 8, 2010

Ülesanne 16 „Ramps ja oranž jalgratas“ 10 küsimust

Ülesanne 16 „Ramps ja oranž jalgratas“ 10 küsimust

Küsimused:

1.Kellelt jalgrattas ära varastati?
2.Kes seda uurima hakkasid?
3.Kes aitasid seda uurida?
4.Millal vargus toimus?
5.Kus vargus toimus?
6.Mis marki jalgrattas see oli?
7.Missugune ratas välja nägi?
8.Kes oskasid seal loos Prantsuse keelt?
9.Kust maalt Professor tuli?
10.Miks profeesor Eesisse üldse tuli?

Vastused:

1.Jalgrattas varastati ära Belgia Professorilt
2.Seda hakkas politseinikud uurima.
3.Politseinike aitasid Mari, Olav ja Anton.
4.Vargus toimus poole sitse ja seitsme vahel.
5.Vargus toimus Viljandi folgil.
6.See jalgrattas oli Bezoo.
7. Jalgrattas oli ereoranz naiste jalgrattas, vana.
8.Seal loos oskasid Prantsuse keelt Professor ja Ira.
9.Professor tuli Prantsusemaalt Belgiast.
10.Professor tuli Viljandi folgile.

Ülesanne 16 „Ramps ja oranž jalgratas“

Ülesanne 16 „Ramps ja oranž jalgratas“

Ühel päeval sai Ramps enda vanaisalt Kristoferilt oranzi jalgratta. Ta oli väga õnnelik ja rääkis kõikidele oma sõpradele, et ta sai endale laheda oranzi jalgratta. See ei meeldinud sõpradele kuidas ta koguaeg uhkeldas selle jalgrattaga. Ükspäev üks tema sõprades varastas selle ära ja Ramps hakkas uurima seda asja.






Mul ei läinud mitte midagi täppi selle loo juures väljaarvatud see, et seal loos toimus mingi uurimine.

Monday, March 1, 2010

Mine Interneti-aadressile http://www.eki.ee/dict/ ja otsi sünonüümisõnastikust järgmiste sõnade sünonüümid:

Vaene – varatu, kerjuslik, kehv, vilets viletsal järjel olema, armetu armetu elu, puupaljas, verivaene, paljas, vilivaene, puruvaene, vaene nagu kirikurott, vasknööpigi

roheline – haljas, halihaljas 'väga haljas, päris roheline', orasekarva, rohukarva, rohiroheline, rohuroheline, lehtroheline, meriroheline, mereroheline, samblaroheline, oliivroheline, oliivjas, herneroheline, haljakas, haljavõitu.

laps – inimeselaps, inimlaps, võsu, suguvili, inimesehakatis, inimmaim, inimtaim ülek, ihuvili, väeti subst, väetike subst, põnn, lapsepõnn, põngerjas, nakerjas, mudilane, pisipõnn, pätajalg, lapsepabul, lapsemugul.

jooksma – punuma, liduma, ledima, lippama, vudima, silkama, vadima, vudistama, padistama 'padinal jooksma', sibama, sidima, lehkima murd, kelpama murd, plagama 'plaginal jooksma', ülejala laskma, putkama.

julge – kartmatu, kartuseta, kohkumatu, külmavereline, vahva, heitumatu, uljas, söakas, südi, vapper, mehine, pelutu, hirmutu, kartmatu meelega, ei karda hunti ega tonti, ei karda vanasarvikut ennastki, teeb vanakuradile sarved pähe, ei ole argade killast, kotka (lõvi) südamega.

õpilane – kooliõpilane, koolilaps, koolinoor, kooliskäija, õppur, õppija, koolipoiss, koolitüdruk, koolijüts, aabitsakütt nalj, kooliplika, aabitsajünger, aabitsajüts, õppeasutuse v õpetaja suhtes: kasvandik.

sööma – eha (keret, kõhtu) kinnitama, suupistet (einet, hingepidet, kehakinnitust) võtma, toitu (leiba) võtma, roogasid maitsma, suhu (põske, pauna, hamba alla) panema (pistma), einetama, einestama.

ohtlik – hädaohtlik, ohurikas, riskantne, kardetav, elukardetav, kaelamurdev kaelamurdev trikk, võib elu maksta, pole nali (naljaasi), [kellegagi-millegagi] pole nalja.

meeldima – meeltmööda (mokkamööda, meelepärane, meele järele, mokapärast, moka järgi, suudmööda, suupärane, nahkamööda) olema, [kellegi] südame järgi (järele) olema, [kellegi] südant mööda olema.

väljamõeldis – fantaseering, mõttekujutelm, vaimusünnitis, mõttekujutus, kujutlus, luul, fantaasia, fiktsioon, bluff 'sihilik väljamõeldis', välme lasti lendu pööraseid välmeid, välming, fantaasiavili, udujutt, umbluu, hundijutt, kalamehejutt, jahimehejutt, vananaiste jutt.

NB! Kui sellest sõnaraamatust ei leia sobivat vastet, mine leheküljele http://www.keeleveeb.ee/ , ava sünonüümisõnastik ja esita seal päring uuesti.

Ülesanne 15. Sünonüümid ja antonüümid

Antonüümisõnastikust otsi järgmiste sõnade antonüümid:
sile – kortsus, krobline
helde – kitsi
lähedane – kauge
virk – laisk
lõbus – lõbutu, rõõmutu
kitsas – lai, avar
hapu – magus
raske – kerge
tuhm – ere, hele
puhas – must
Leitud sünonüüme ja antonüüme kasutades koosta 20-lauseline põnev jutt. Pealkirjasta see ning publitseeri oma ajaveebis. Tõmba kasutatud sünonüümidele ja antonüümidele joon alla.
Üks õpilane nimega Tiit jooksis oma kauge sõbra Joonase eest läbi. Tiit jooksis Eesti keele õpetaja Kerli Prassi eest ära. Tiit tõmbas kulmud kortsu ja jooksis laia rahvamassi õpetaja eest peitu. Tiidul oli ereroheline pusa seljas mis tegi tal põgenemise tal raskeks. Ta ümber oli palju lapsi ja õpilasi. Tiit oli saanud paraja julgustükkiga ennem hakkama, et Eesi keele õpetaja teda taga hakkas ajama, ta oli nimelt Kerli prassi kõik kriidi ära varastanud. Kerli karjus Tiidule: "Jää seisma otse kohe või muidu...!" Seejärel karjus Tiit vastu talle: "Või muidu?" Õptaja ei vastanud midagi. Nad jooksid edasi, jooksu peal sõi Tiit magus-haput pulgakommi. Tiidule meeldis isegi Eesti keele õpetaja eest ära jooksta, nimelt see tegi talle isegi natuke nalja. Ta jooksis veel üsna kaua kuni ta jooksis kooliuksest välja siledale jääle ja kukkus. Turvamees läks ta juurde ning võttis tiidu ererohelisest pusast kinni ja taris ta direktori juurde. Direktor küsis:


See on veel poolik !